typy łyżew

Jeśli zamierzamy jeździć na łyżwach regularnie, dużo bardziej opłaca nam się kupić nową parę, niż za każdym razem wypożyczać je na lodowisku. Nie bez znaczenia jest również fakt, że we własnych, dopasowanych łyżwach jest znacznie wygodniej. Nim zdecydujemy się na konkretny model łyżew, musimy określić, jaki typ jazdy sprawia nam najwięcej radości i jak długo posłużyć ma nam zakupiony sprzęt. Ważne są też nasze umiejętności. Jeśli mamy problemy z nauką sprawnego ślizgania się po lodzie, lepiej będzie wybrać panczety lub hokejówki. A to dlatego, że są one zaopatrzone w krótkie ostrza, co znacznie ułatwia manewrowanie w tłumie. Różnego typu łyżwy można kupić w sklepach sportowych.

Rodzaje łyżew można podzielić na cztery kategorie: hokejówki, figurówki, rekreacyjne i przeznaczone do szybkiej jazdy.

Hokejówki i figurówki

Buty w hokejówkach zrobione są ze sztucznych tworzyw, skóry lub innych tekstylnych materiałów. Cholewka jest sztywna i opina kostkę. Noski mają wzmocnione twardym plastikiem lub nakładką ze stopów metali. Łyżwy te charakteryzuje budowa skorupowa, podobna do tej używanej w butach narciarskich. Hokejówki można dostać w wersjach klasycznych sznurowanych lub zapinanych na klamry czy też rzep. Płoza w łyżwach hokejowych jest przeważnie zrobiona z nierdzewnej stali chromowanej. Zdecydowanie delikatniejsze od hokejówek są łyżwy do jazdy figurowej. Wykonywane są ze skóry i wiązane na sznurówki. Ważnym ich elementem jest obcas wykonany ze stali nierdzewnej. Płoza jest zagięta na przedzie i ma wycięte ząbki – służą one do wykonywania figur na lodzie.

Łyżwy rekreacyjne i do jazdy szybkiej

Cechy hokejówek i figurówek łączą w sobie łyżwy do jazdy rekreacyjnej. Mają one lekko podniesiony obcas i płozę, która podobnie jak w hokejówkach, częściowo zalana jest plastikiem. Buty mają konstrukcję skorupową, która gwarantuje dobre trzymanie nóg w kostkach. Buty wykonywane są zazwyczaj z materiałów tekstylnych. Zupełnie innym rodzajem są łyżwy do jazdy szybkiej. Ich but jest płytszy w stosunku do innych i najczęściej sznurowany. Płaska podeszwa z długimi, cienkimi i prostymi ostrzami gwarantuje bardzo dobre rozwijanie prędkości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *