Nie ma jednego idealnego modelu roweru do jazdy po mieście. Praktycznie każdy nadaje do takiej eksploatacji. Chociaż pierwszym skojarzeniem z jazdą po miejskich trasach rowerowych jest rower miejski zwany holendrem, mieszkańcy aglomeracji wybierają również rowery crossowe, trekkingowe czy górskie. Nim wybierzemy się do salonu rowerowego, aby dokonać zakupu, warto dowiedzieć co nieco o ich charakterystycznych cechach i przeznaczeniu.

Rower miejski i trekkingowy

Holenderka, która w ostatnim czasie stała się niezwykle popularnym sprzętem świetnie sprawdza się w warunkach miejskich. Rowery tego typu wyposażone są w błotniki, chlapacze, bagażnik i obudowany napęd. Warto doposażyć je również w oświetlenie na baterie oraz koszyk na torebkę lub zakupy. Dzięki specjalnej budowie rower ma wygodną, wyprostowaną pozycję, która zapewnia dobrą widoczność. Minusem rowerów miejskich jest ich dosyć duża waga, a co za tym idzie brak możliwości osiągania dużych prędkości jazdy. Dużo lżejszym typem roweru jest rower trekkingowy. Charakteryzują się dużymi kołami, jednak z grubszą niż jak w przypadku szosówek ogumieniem, szerokim zakresem przełożeń oraz pozycją wygodną dla użytkownika pojazdu. Dzięki swojej budowie są to dosyć uniwersalnie rowery – sprawdzą się zarówno na drogach asfaltowych, jak też na umiarkowanie trudnym terenie poza miastem.

Rowery crossowe i górskie

Innym typem roweru, który sprawdzi się na miejskich ścieżkach rowerowych jest rower crossowy, nazywany również rowerem fitness. Tak naprawdę jest to rower trekkingowy pozbawiony jednak takich akcesoriów jak bagażnik, błotniki i oświetlenie. Powszechnie uznaje się rower crossowy za wszechstronny pojazd sportowy, nadający się do jazdy po każdym terenie.  Faktycznie świetnie sprawdzi się podczas jazdy po asfalcie, polnych drogach i lesie. Jednak na trudniejszym terenie rowery te tracą przyczepność i stabilność, ponieważ wyposażone są w większe koła – 28 cali i węższe opony – 38-33 mm niż rowery górskie. Górale natomiast zostały stworzone do jazdy w terenie po za asfaltowymi drogami.  Najczęściej wyposażone są w  26/27,5/29 calowe koła, szerokie opony z agresywnymi bieżnikami oraz jeden lub dwa amortyzatory. Ze względu na swoją uniwersalność i wytrzymałość są również niezłym wyborem do jazdy po mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *