rower trójkołowy

Większości z nas rower rehabilitacyjny kojarzy się po prostu z rowerkiem stacjonarnym, który spotkać można na przykład na siłowni. Ma on wiele plusów, ponieważ nadaje się zarówno dla rehabilitantów, jak i dla osób zdrowych. Regulacja obciążenia pozwala na łatwe dostosowanie oporu do potrzeb użytkownika. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że istnieją rowery trójkołowe, przeznaczone dla wszystkich tych, którzy mają urazy kręgosłupa czy inne schorzenia układu ruchu. Rowery tego typu posiadają normalne przednie koło z kierownicą oraz dwa tylne ustawione w dwuśladzie. Dzięki takiej konstrukcji łatwiej jest utrzymać równowagę.

Zalety roweru z trzema kołami

Oprócz łatwości w utrzymywaniu równowagi, zaletą rowerów trójkołowych jest fakt, że użytkownik w każdej chwili może się zatrzymać i odpocząć bez zsiadania z środku transportu. Ruszanie i zatrzymywanie się też jest o wiele prostsze niż w klasycznych rowerach. Dodatkową zaletą jest spora przestrzeń załadunkowa umieszczona między dwoma tylnymi kołami. Dzięki temu bez trudu zmieszczą się w niej całkiem spore zakupy. Warto podkreślić, że rowery trójkołowe są nie tylko świetnym sprzętem rehabilitacyjnym dla osób ze schorzeniami układu ruchu czy po wypadkach, sprawdzają się również u osób starszych. Dzięki nim możliwe jest zachowanie sprawności fizycznej przez wiele lat.

Jak się jeździ na trójkołowcu?

Jazda na trójkołowcu wymaga nieco nauki, ponieważ w tym przypadku środek ciężkości rozłożony jest inaczej niż w standardowym rowerze. W rowerach trójkołowych nie ma potrzeby pochylania się na zakrętach, aby zmienić kierunek jazdy wystarczy jedynie skręcić kierownicą. Kupując rower trójkołowy, należy przede wszystkim znaleźć odpowiedni sklep rowerowy. Kiedy w jego ofercie znajdziemy rowery trójkołowe, sprawdźmy jaką mają wagę (im niższa waga tym lepiej), szerokość (rower musi mieścić się w drzwiach pomieszczenia, w którym będzie trzymany), napęd (do wyboru są konstrukcje jednobiegowe oraz wielobiegowe). Równie istotną kwestią jest to, czy posiadają skrzynię ładunkową i jakiej jest ona wielkości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *