Jazda na rowerze jest sportem, który ma same zalety. Jest polecana zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom. To nie tylko sposób na rozruszanie mięśni oraz dotlenienie organizmu. Jazda na rowerze wpływa również na koordynację ruchową, poczucie równowagi i koncentrację. Jeszcze kilkanaście lat temu oferta rowerów dla dzieci była dosyć uboga.  Dziś można wybierać sposób wielu modeli o różnych kolorach i rozmiarach. Nim maluch będzie w stanie wsiąść na prawdziwy rower, warto zacząć przyzwyczajać do tego typu jazdy. W tym celu można zakupić rower biegowy. Ten rodzaj pojazdu pozbawiony jest układu napędowego, czyli pedałów, korby, łańcucha i przerzutek. Rower biegowy ma za zadanie przyzwyczaić dziecko do jazdy na jednośladzie. Rowerek biegowy pozawala na naukę utrzymywania równowagi i kontrolowania kierunku jazdy.

Rowerki z pedałami

Gdy dziecko podrośnie możemy zacząć myśleć o zakupie prawdziwego roweru z układem napędowym. Jeśli maluch wcześniej poruszał się na biegówce, prawdopodobnie nie będzie potrzebował bocznych kółeczek, pomagających utrzymać równowagę. Winnym wypadku zaleca się zamontowanie takich. Pierwszy prawdziwy rower dla dziecka powinien mieć 16 lub 20 calowe koła. Następnym etapem jest zakup większego pojazdu, nazywanego żartobliwie rowerem komunijnym. Posiada on zazwyczaj 24 calowe koła. Aby kupić dziecku taki rower powinno mieć ono około 120 cm wzrostu.

Bezpieczeństwo ponad wszystko!

Oprócz samego roweru musimy zaopatrzyć naszego malca w odpowiednie akcesoria zwiększające bezpieczeństwo jazdy. Ważne, aby ochraniacze i kask nie krępowały ruchów dziecka. Po pierwsze pozwoli to uniknąć niebezpiecznych sytuacji, po drugie zaś dziecko nie zniechęci się do dalszej nauki po pierwszym upadku. Ponadto dodatkowe akcesoria pozwalają na wyrobienie nawyku zakładania kasku za każdym razem, nim wsiądzie na rower. Oprócz prawidłowo dobranego, zapinanego pod brodą kasku, należy zainwestować również w ochraniacze na kolana, łokcie oraz nadgarstki, czyli strefy najbardziej narażone na uszkodzenie w razie upadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *