Pierwszy rower szosowy

Współcześnie kolarstwo szosowe jest coraz bardziej popularne w naszym kraju. Niemal codziennie widzimy kolarzy-amatorów pędzących na szosówkach. Bardzo wiele osób podchodzi niezwykle poważnie do wyboru roweru i dodatków. To dobrze, ponieważ pozwala to na efektywne i bezpieczne uprawianie tego sportu. Dzięki rosnącej popularności sportu, wybór rowerów szosowych jest bardzo bogaty. Zakup odpowiedniego roweru pozwala na wykorzystanie go w najróżniejszych sytuacjach: od wyścigów po turystykę długodystansową. Pierwszym krokiem do wyszukania idealnego dla nas jednośladu jest dopasowanie go do naszych celów.

Charakterystyka roweru szosowego

Konstrukcja roweru szosowego podporządkowana jest jednemu celowi – osiąganiu jak największych prędkości. Daje to możliwość łatwiejszego przemieszczania się, ale związane jest z pewnymi niewygodami. Jedną z nich jest mocno pochylona pozycja rowerzysty i sztywność konstrukcji. Z jednej strony pozwala ona na szybsze przemieszczanie się, z drugiej zmniejsza komfort podróżowania. Szczególnie ważnym elementem roweru szosowego jest rama. Najlepszym materiałem do jej produkcji jest włókno węglowe, zwane popularnie karbonem. Pozwala on budować ultralekkie ramy, które dzięki unikalnym właściwościom materiału pozwalają na uzyskanie sztywności. Innym materiałem – tańszym i bardziej popularnym – jest aluminium. Ramy aluminiowe wykorzystywane są przede wszystkim w rowerach z niższej i średniej półki cenowej.

Jaki osprzęt do szosówki wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaki osprzęt do roweru szosowego warto wybrać. Wszystko zależy przede wszystkim od budżetu. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na dobór przełożenia. Co najważniejsze, rower szosowy potrzebuje trzech blatów w mechanizmie korbowym. Warto podkreślić, że przełożenie kompaktowe – 50/34 w połączeniu z miękką kasetą powinno wystarczyć początkującym nawet podczas jazdy po górach. Kolejną kwestią są hamulce. Obecnie można wybierać pomiędzy klasycznymi szczękami, a hamulcami tarczowymi. W przypadku elementów podparcia – siodełko czy kierownica – nie ma tu reguły, ponieważ to bardzo indywidualne kwestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *