Zakup roweru

to ekscytujący moment i dla wielu z nas początek przygody, która może potrwać całe życie. Jednak tak jak w przypadku każdego innego większego wydatku, warto się do tego wydarzenia dobrze przygotować. Przygotowaliśmy dla Was cykl poradników, które pomogą Wam zwrócić uwagę na kluczowe elementy wyboru właściwego roweru. Dzisiaj zaczynamy od podstaw – zobaczcie sami, jak zacząć temat wyboru swoich wymarzonych dwóch kółek.

Rower to ten rodzaj pasji, która prędzej czy później pojawia się w życiu większości z nas. Dla jednych to historia z dzieciństwa, która naturalnie przekształciła się w pasję i sport. Dla innych to po prostu towarzysz codziennych podróży i najprzyjemniejszy środek komunikacji. Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie dojazdu do szkoły i pracy bez roweru. Niektórzy nie rozstają się z nim od dzieciństwa, inni wracają po latach. Jeszcze inni trafiają na rower w późniejszym wieku, szukając sposobu na relaks i zadbanie o formę.

Dla tych spośród nas, którzy z rowerami nigdy się nie rozstawali, zakup nowego pojazdu jest znacznie prostszy. Śledzimy rynek, znamy swoje potrzeby, mamy swoje „rowery marzeń”. Co jednak w sytuacji, w której rowerami nigdy za bardzo się nie interesowaliśmy, a szybki rzut oka na to, jak wygląda współczesna oferta producentów rowerów potrafi zawrócić w głowie? W takiej sytuacji trzeba zaczynać od podstaw.

Określ, czego potrzebujesz

Na początek powinniśmy spróbować zdefiniować to, jakiego roweru właściwie potrzebujemy. Wbrew pozorom nawet jeśli nie mamy określonego typu, to też jest jakiś wybór, do którego jesteśmy w stanie dopasować rower idealny. Ważne, aby chociaż spróbować zastanowić się nad tym, co na rowerze chcemy robić.

Jeśli myślimy nad kupnem roweru do codziennych dojazdów do szkoły i pracy, naturalnym wyborem będą modele miejskie, urban, albo rowery trekkingowe. W przypadku tych pierwszych największy akcent postawiono na komfort jazdy – sprawdzą się one więc przede wszystkim w mieście, na krótszych trasach. Jeśli chcemy roweru z bagażnikami, funkcjonalnego na co dzień, ale i pozwalającego na pokonanie dłuższych tras w weekendy najlepszym pomysłem będą rowery trekkingowe takie jak seria Kross Trans.

W przypadku roweru, który ma służyć przede wszystkim do rekreacji, należy określić gdzie najczęściej będziemy na nim jeździli. Jeśli większość tras prowadzi po drogach asfaltowych lub drogach polnych, ale nie dzikim terenie, świetnym pomysłem jest szybki i wygodny rower crossowy taki jak Kross Evado. Łączy on zalety rowerów górskich i trekkingowych przy zachowaniu niskiej masy i wygodnej pozycji za kierownicą, więc jak uczy doświadczenie, okazuje się najczęściej idealnym wyborem dla zdecydowanej większości rowerzystów, którzy szukają po prostu roweru. Ot tak, do jazdy.

Rower górski, szosowy czy wariacje takie jak trail lub enduro to już nieco bardziej wysublimowane wątki. Wymagają one od nas zdeklarowania, co chcemy robić. Jeśli uważamy, że chcemy sprawdzić się w kolarstwie górskim, możemy też zacząć od modeli o bardziej rekreacyjnej geometrii, takich jak Kross Hexagon. Mają one terenowe opony, amortyzację i napędy takie jak typowe rowery MTB, jednak zachowano w nich bardziej wyprostowaną pozycję za kierownicą.

Określ swój budżet

Po stwierdzeniu, jakiego typu roweru potrzebujemy, należy określić budżet. W tym przypadku nie będziemy Wam podpowiadać, jaka kwota jest właściwa, bo jest to kwestia mocno subiektywna. Dla każdego z nas „drogo” i „tanio” to zupełnie różne kwoty dlatego wierzymy, że każdy najlepiej sam będzie wiedział, ile na rower powinien wydać.

Niezależnie od powyższego, starajmy się zachować zdrowy rozsądek. Jeśli zaplanowaliśmy jakiś budżet, starajmy się go trzymać. Poczytajmy w internecie, popytajmy znajomych, ustalmy jakiej klasy komponenty wystarczą do naszego poziomu jazdy. Nie kupujmy od raz tego co najdroższe, nie wiedząc, czy naprawdę chcemy się w dany sport wkręcić. Nie kupujmy też tego co najtańsze, bo kiepskiej jakości rower jest w stanie zniechęcić do tego pięknego sportu każdego nowicjusza. Złoty środek – to najlepsza zasada.

Nie spiesz się i bądź wybredny!

Idealny rower ma być naszym przyjacielem i najlepszym towarzyszem w zadaniu, jakie przed nim postawimy. Niezależnie od tego, czy ma służyć do sportu, rekreacji czy codziennej komunikacji musi być wygodny, niezawodny i jak najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Kiedy już określiliśmy typ roweru jakiego potrzebujemy, znamy możliwości naszego budżetu, poświęćmy nieco czasu na porównanie różnych modeli. Sprawdźmy, jak się nam na nich jeździ, przymierzmy się do różnych rozmiarów ram. Nie patrzmy tylko na suche fakty i dane na papierze. Najlepszy dla nas rower to nie ten, który ma na pokładzie przerzutkę X ale ten, na którym po prostu chce nam się jeździć!

Służymy pomocą w wyborze wymarzonego roweru! 🚲😁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *