rower elektryczny

Historia roweru elektrycznego rozpoczęła się w 1895 roku w USA, gdzie powstał pierwszy e-bike z silnikiem umieszczonym w tylnym kole. Przez następne lata próbowano udoskonalić dwukołowy wynalazek. Powstawały prototypy mniej lub bardziej przypominające dzisiejsze rowery elektryczne. Obecnie na rynku można przebierać wśród bogatej oferty e-rowerów, które oferują użytkownikom to, co najlepsze w jeździe rowerem, niwelując jednocześnie niedogodności, pojawiające się przy eksploatacji klasycznych rowerów. Dowiedz się, jakie korzyści płyną z posiadania nowoczesnej wersji e-bike!

Różnice pomiędzy rowerem a e-rowerem

Rower tradycyjny, często nazywany również analogowym opiera się na wykorzystaniu siły własnych mięśni, dlatego jazda na nim jest klasyfikowana, jako rodzaj aktywności fizycznej. E-rower poza wspólnymi elementami konstrukcji, posiada także wbudowany silnik elektryczny, zasilany baterią. Jest także wyposażony w nowoczesny ekran dotykowy, czyli tak zwane centrum dowodzenia. Pomimo tego, że dokłada on rowerowi dodatkowych kilogramów, zalety jego obecności zdecydowanie przeważają wspomnianą niedogodność. Inną istotną różnicą jest cena, która jest znacznie wyższa niż w przypadku rowerów klasycznych.

Mocne strony rowerów elektrycznych

Dlaczego e-rowery stały się takie popularne i to na całym Świecie? Chiny są państwem, w którym naliczono aż 200 000 000 użytkowników jednośladów elektrycznych! Rosnące powodzenie e-rowerów wynika oczywiście z ogromnej liczby zalet tego środka transportu. 

 • Swobodny wybór sposobu jazdy pomiędzy tradycyjnym a klasycznym ze wspomaganiem elektrycznym, w zależności od: warunków pogodowych, sytuacji na drodze, samopoczucia, zmęczenia czy ubioru.
 • Szybsza i łatwiejsza jazda bez obciążania swoich stawów.
 • Oszczędność sił przydatna, kiedy dojeżdża się do pracy i trzeba być świeżym oraz wypoczętym.
 • Ekologiczna komunikacja bez spalin.
 • Ekonomiczność eksploatacji roweru (wydatek średnio 1zł za 100 km, brak kosztów związanych z rejestracją, przeglądami, ubezpieczeniem czy parkingiem).
 • Duży wybór modeli, zależny od możliwości finansowych nabywcy oraz przeznaczenia e-roweru. Można kupić elektryczne rowery: trekkingowe, towarowe, tandemy, trójkołowe, górskie czy składane.
 • Bezpieczeństwo jazdy. Zgodnie z przepisami UE maksymalna prędkość, z jaką może poruszać się e-bike to 25 km/h. Taka szybkość pozwala na sprawne dotarcie na miejsce, z jednoczesnym zachowaniem pewności i stabilności prowadzenia.
 • Komfort obsługi, dzięki ekranowi LCD, który pokazuje najważniejsze parametry jazdy: prędkość, ilość spalanych kalorii, a po zsynchronizowaniu go z aplikacją, także inne przydatne informacje.
 • Poprawa stanu zdrowia i kondycji. Pomimo wspomagania jazdy, większa ilość czasu spędzanego na świeżym powietrzu, korzystnie wpływa na samopoczucie. Dodatkowo, nawet niewielkie ilości ruchu, wykonywane regularnie poprawiają pracę układów czynnościowych organizmu.
 • Idealny dla osób w każdym wieku, także po przebytych kontuzjach, starszych i zchorowanych, które nie mają siły na klasyczne pedałowanie.
 • Pewność dotarcia do celu. Nawet jeśli rower rozładuje się przed osiągnięciem zamierzonej mety, można dojechać na miejsce, angażując własne mięśnie.
 • Łatwe ładowanie roweru, z pomocą zwykłego gniazdka elektrycznego i specjalnej ładowarki.

Dzięki wymienionym wyżej zaletom, rowery elektryczne stały się realnymi konkurentami dla pojazdów komunikacji miejskiej, skuterów, a w niektórych przypadkach nawet dla samochodów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *